קידום אורגני

שקוף

זה בדיוק מה שהיה חסר לאתר שלכם!

למה נראה לנו?

כי הניסיון שלנו מוכיח שבקידום אורגני אתם צריכים להיות מעורבים, ולדעת בדיוק מה קורה באתר שלכם ומה עושים בו.

כל דרך אחרת – פשוט לא עובדת.

מי אנחנו שנראה לנו?

טוב, אנסה לדבר בשם כולם…

היי, אני מני וינפלד – מנכ"ל 'כוונת'.

אני עוסק בקידום אתרים כבר הרבה שנים, ואיתי בצוות יש אנשי מקצוע מוכשרים בתחום ה-SEO, התוכן, אפיון חווית משתמש, תכנות, עיצוב ויחסי ציבור.

כולנו אנשי מקצוע שלא רואים בעיניים, לוקחים עניינים לידיים, עם ראש על הכתפיים ותיק עבודות שיפיל אתכם מהרגליים.

שיטת העבודה - שקיפות מוחלטת

יעדים
ברורים

בתחילת כל תהליך קידום אנחנו בוחרים יחד איתכם יעדים ומטרות, כדי שתדעו בדיוק למה לצפות מתהליך העבודה ומה אתם עומדים לקבל מאיתנו לאורך הדרך המשותפת.

זמינות
ושקיפות

בכל שלב בתהליך הקידום אנחנו זמינים עבורכם באופן שוטף, מתעדים כל פעולה שאנו מבצעים, מנצלים את תקציב הקידום שלכם באופן מדויק ובודקים את קצב ההתקדמות.

דוח
מפורט

בסוף כל חודש תקבלו דו"ח מפורט שמכיל פירוט של כל הפעולות שביצענו, התכנים שהוספנו, קישורים לאתרים חיצוניים שקישרנו ועדכון גרף העמידה ביעדים.

עסקים שכבר הבאנו למקומות הראשונים בגוגל

ויודעים בדיוק על מה הם משלמים!

רטורנו

ביטויים בדף 1 בגוגל

גמילה
גמילה מסמים
גמילה מהימורים
גמילה מהתמכרויות

מניבים

ביטויים בדף 1 בגוגל

משרדים למכירה
נדלן מסחרי
נכסים מניבים
צימרים למכירה

ביטויים בדף 1 בגוגל

עצי חיים
עצי חיים מכסף
עצי חיים לספר תורה
כתרים לספר תורה

ביטויים בדף 1 בגוגל

טיולון מומלץ
מוצץ ניו בורן
לול פלסטיק
עגלת סטוקי

ביטויים בדף 1 בגוגל

חנות כסאות בירושלים
כסאות בירושלים
כסאות מנהלים בירושלים
שולחנות לבית כנסת


מניבים

ביטויים בדף 1 בגוגל

פלאפונים כשרים
טלפון כשר
נגן כשר
טלפון תומך כשר


ביטויים בדף 1 בגוגל

שקיות ענק
גליל פלסטיק
גליל ניילון עבה
מלחם ידני

שרי וינפלד

ביטויים בדף 1 בגוגל

צלמת ילדים
צילום חלאקה
צילומי שלכת
צילומי שקדיה

ביטויים בדף 1 בגוגל

עסקים חרדים
אנשי עסקים חרדים
מועדון עסקים חרדים
קהילת עסקים חרדית

ביטויים בדף 1 בגוגל

סינון אינטרנט למחשב
סינון לסמארטפון
סינון למחשב
דפדפן מסונן

ביטויים בדף 1 בגוגל

כסא בר
ריהוט למסעדות
כסאות מעץ
כסאות מרופדים

ביטויים בדף 1 בגוגל

יסוד מלכות
תהילים יסוד מלכות
סידורים ומחזורים
תפילת כל פה

ביטויים בדף 1 בגוגל

קורס הדרכת כלות
קורס מילה
קורס שחיטה
קורס משגיחי כשרות

גביר מטבחים

ביטויים בדף 1 בגוגל

מטבחים בירושלים
קניון בירושלים
מטבחי נאנו
כמה עולה מטבח

 

hnr

ביטויים בדף 1 בגוגל

שמלות לילדות דתיות
בגדי ילדים חרדים
חנות בגדי ילדים
שמלת שבת


שמור עבורך

ביטויים בדף 1 בגוגל

שם האתר שלך
המוצר העיקרי שלך
השירות שאתה מספק
תחום העיסוק שלך

ועוד אלפי ביטויים שונים למגוון לקוחות.
המקום הראשון מחכה לכם!

יודעים מה? בואו נתחיל עם משהו קטן

תנו לנו את כתובת האתר ונשלח לכם דו"ח עם סקירה מהירה בחינם!

אז על קצה המזלג, איך תכל'ס אנחנו עובדים?

שלב התכנון

מחקר
מילות
מפתח

העבודה נעשית בשיתוף פעולה שלנו ושלכם. אתם תדעו מה המילים הכי רלוונטיות לעסק שלכם, ואנחנו נדע לומר לכם מה אנשים מחפשים ועד כמה זה תחרותי.

מחקר מתחרים

קידום אורגני הוא אמנם מול גוגל, אבל בעיקר מול המתחרים, כך שלהכיר את המתחרים החזקים שלכם זה לא מותרות, זה שלב הכרחי לעבודת קידום איכותית.

בניית אסטרטגיה

קידום אורגני הוא לא ספרינט, הוא מרתון, וכדי לנצח בו צריך לתכנן תוכנית מדויקת לטווח הארוך שתאפשר לנו להגדיר יעדים ולהתקדם כל הזמן.

שלב הביצוע

אופטימיזציה

בתוכו יש כמעט הכל. שיפורים לקוד האתר שיקלו על גוגל לסרוק אותו, הטמעת מילות מפתח בכל עמוד, שיפור חווית משתמש, שיפור עמודים לפי דוחות, התנהגות גולשים ועוד.

כתיבת תוכן

גוגל אוהב אתרים שמשתמשים נמצאים בהם הרבה זמן > משתמשים אוהבים לקרוא תוכן > גוגל אוהב תוכן. הכותבים שלנו מייצרים תכנים איכותיים שגם גוגל וגם המשתמשים אוהבים.

קישורים חיצוניים

גוגל רוצה לראות שגם אתרים אחרים מפנים משתמשים לאתר שלכם. לכן אנחנו שותלים קישורים לאתר שלכם באתרים חזקים ומובילים ולעולם לא באתרים עם תוכן ירוד או אתרי ספאם.

תנו לנו לבדוק לכם את האתר

נבדוק עד כמה אתם מקודמים ומה ניתן לשפר

מדריכים בנושא קידום אתרים

מאמר אורח - אייל רחמים

קידום אתרי סחר

קידום אתרי סחר או SEO (אופטימיזציה למנועי חיפוש) לאתרי מסחר, הוא תהליך שבו אנחנו משפרים את דירוג החנות בגוגל מתוך מטרה על מנת להגדיל את

תמחור קידום אתרים

איך מתמחרים פרויקט קידום אתרים?

כמה אמור לעלות קידום אתרים? לפי מה נקבע מחיר של קידום אורגני? אלו שאלות שכל מקדם אתרים נשאל בקביעות. התשובה היא חד-משמעית ולא חד-משמעית גם

אז איך עושים קידום אורגני (לא בקצרה)?

אנחנו יודעים, אנחנו יודעים… התוכן הזה שייך לאיזה עמוד מאמר פנימי, אבל מה נעשה שבשביל קידום אורגני אנחנו צריכים את התוכן הזה פה?… חוץ מזה, מה זה משנה לכם? העיקר שיש פה את כל מה שאתם צריכים לדעת על מה שיקרה בתהליך הקידום האורגני של האתר שלכם.

אז מה יהיה לנו פה? בעיקר תהליך עבודה מסודר, איך מתחילים, איך ניגשים לפרויקט חדש, מה עושים קודם ומה אחר כך, מה עושים לאורך הזמן ואיך בודקים הצלחה. בקיצור, יהיה כל מה שכתוב למעלה, אבל בפירוט, שלב אחרי שלב:

מחקר מילות מפתח

בתהליך קידום אורגני יש כמה דברים שאנחנו רוצים להשיג, שכולם אמורים להוביל לתוצאה הסופית: יותר כסף בכיס… בדרך לשם אנחנו מודדים מספר דברים, כמו למשל זמני שהייה באתר, יחס המרה, כמות דפים שעברו אופטימיזציה, ועוד. כל השלבים האלו יובילו אותנו לתוצאה הסופית שהזכרנו.

השלב הראשון בכל תהליך של קידום אתרים הוא מחקר מילות מפתח. הדרך הראשונה שממנה נוכל ללמוד על התקדמות התהליך היא מדידת המיקומים של מילות מפתח, ולכן כל תהליך קידום אתרים מתחיל ממחקר מילות מפתח יסודי ככל האפשר.

אז איך עושים מחקר מילות מפתח?

לכל מקדם יש את השיטות שלו ולי יש את השיטה שלי. המחקר שלי מתחיל תמיד בגוגל, כחיפוש תמים של גולש סטנדרטי שמחפש את המוצר. בדרך כלל התוצאות הראשונות יהיו של אתרים שמקדמים חזק את התחום, כי הם הגיעו למקומות גבוהים בחיפוש על הביטוי המדויק. אני פותח את האתרים האלו ובודק מהן המילים שהם מקדמים. התפריט, הקישורים בדף הבית וסקירה כללית של האתר נותנים לי מושג די רחב על הנתונים שאני מחפש.

את המילים האלו אני מכניס לתוך כלי מחקר מילות מפתח של גוגל. אני מוסיף גם את הביטויים שגוגל מציע לי בתחתית העמוד ב"חיפושים קשורים לזה" ואת ההשלמות האוטומטיות של גוגל וממשיך הלאה.

בשלב זה גוגל יציע לי כמה אלפי ביטויים שונים עם נפח חיפושים חודשי, רמת תחרות ופרמטרים נוספים. אם יש צורך, אני חוזר על הבדיקה שוב כדי לקבל תוצאות נוספות.

כעת מגיע שלב הסינון. בסופו של דבר אני רוצה לדעת מהן כל המילים הרלוונטיות, אבל כרגע אני רוצה לסנן את כל מה שלא רלוונטי לעבודה השוטפת, כלומר – כל הביטויים שלא יביאו לי לקוחות (למשל, ללקוח בתחום עיצוב פנים אני אסנן ביטויים כמו "לימודים"). אני מסנן ביטויים עם נפח חיפוש נמוך מדי (ההגדרה ל'נמוך' משתנה מתחום לתחום), מחלק בין ביטויים מרכזיים לקידום ובין ביטויים 'לונג טייל' שאולי יתאימו יותר למאמרים לבלוג וכדומה.

בסיום העבודה יש לי קובץ מוכן עם כמה עשרות מילים מרכזיות שעליהן אני מעוניין להתקדם וקובץ נוסף עם מאות ביטויים משניים שאותם אני מחלק לפי נושאים עבור בלוג ועמודים משניים.

קובץ אחד חשוב – שגם אותו אני טורח להכין מבעוד מועד – הוא 'מילות מפתח שאלות': כמה; למה; איך; מתי וכן הלאה, אותן אני מוצא באמצעות מילת מפתח מרכזית בצירוף מילת שאלה. ההשלמה האוטומטית עושה את העבודה. הקובץ הזה ישמש אותי בתכנון המאמרים לבלוג.

כמובן שצריך לאשר עם הלקוח את המילים, והנה – יצאנו לדרך.

מחקר מתחרים

(כמעט) כל עסק משווק ומפרסם את עצמו ביחס למתחרים. חנות פיצה שכונתית לא צריכה לשכנע את הלקוחות שהיא טעימה, אלא שהיא יותר טעימה מהפיצה שברחוב ליד. אם בכל תחום זה כך, בקידום אורגני על אחת כמה וכמה.

בקידום אורגני לא מספיק לשכנע את הלקוחות שאתה הטוב ביותר עבורם, עליך לשכנע את האלגוריתם של גוגל שהאתר שלך הוא בעצם התוצאה הרלוונטית ביותר עבור הגולש. אם לך ולעסק נוסף יש אתר בנושא אילוף כלבים, עליך לשכנע את גוגל שהגולש שחיפש "איך להרחיק את הכלב מהריהוט" ימצא את התשובה הרלוונטית יותר דווקא באתר שלך, ולא באתר של המתחרה. רק אם תצליח לשכנע את גוגל שהאתר שלך הוא התוצאה הרלוונטית ביותר, תופיע ראשון בחיפוש הביטוי שאותו תרצה לקדם. 

איך עושים את זה?

אז יש לנו ביד מחקר מילות מפתח, אנחנו יודעים מה הביטוי שאותו נרצה לקדם, וכיוון שסיכמנו שהקידום הוא ביחס למתחרה – נשאר לנו רק לבדוק מה המתחרה עשה כדי להפוך לתוצאה הרלוונטית ביותר.

הבדיקה של המתחרים נעשית בשני שלבים. בשלב הראשון נעשית בדיקה כללית כדי למצוא מיהם המתחרים הכי חזקים בתחום. בשלב השני נריץ בדיקה על ביטויים ספציפיים ונבדוק מי ממוקם במקומות הראשונים ומה עלינו לעשות כדי לעקוף אותם.

הדברים שאותם נרצה לבדוק הם:
 • כמה עמודים יש להם באתר.
 • כמה תוכן יש בעמודים המקודמים.
 • כמה קישורים פנימיים וחיצוניים יש באתר שלהם.
 • מהי תדירות העלאת התוכן.

נכון, לא בהכרח שהבדיקות האלו יעידו שאתר הוא חזק. תוכן עלול להיות ירוד, ריבוי עמודים עלול להצביע על בעיות אופטימיזציה וקישורים יכולים להיות ספאם, אבל הבדיקות האלו בצירוף העובדה שאלו אתרים שמקודמים חזק, יתנו לנו את המידע שאנו זקוקים לו כדי לנצח אותם.

בקובץ מילות המפתח נוסיף עמודה על כמות תוכן מומלצת, כמות קישורים נכנסים לעמוד ונוסיף מי הם האתרים המתחרים.

המחקרים האלו הם כמובן דינמיים, וחשוב לעדכן אותם מעת לעת.

בניית אסטרטגיה מתאימה

אחד המשפטים האהובים עליי הוא: "לו היו לי שמונה שעות לגדוע עץ, הייתי משקיע שש מהן בהשחזת הגרזן". אמר אותו אברהם לינקולן, כך אומרים. רוצים שהתהליך של קידום האתר יצליח? תתחילו בתכנון נכון! תורת קידום האתרים היא לא מסובכת, רק צריך להסתכל למציאות בעיניים.

אחד התחומים התחרותיים ביותר בישראל הוא תחום הצימרים והנופש. נניח שיגיע לקוח חדש למקדם צעיר וירצה להיות ראשון בביטוי "צימרים בצפון", ביטוי שלו כ-60 אלף חיפושים בחודש. לאתרים במקומות הראשונים בגוגל יש אלפי קישורים נכנסים לאתר ככלל, ועשרות קישורים נכנסים לעמוד הספציפי, ולאתרים האלו יש מאות אלפי עמודי תוכן באתר. המקדם הצעיר יודע שמדובר בתחום תחרותי, ויודע שמחיר קידום אתרים נקבע בהתאם לתחרות ולכן מציע הצעת מחיר הגונה של 6,000 ₪ בחודש והערכת זמן של שנה. הסכום הוא לא מבוטל בכלל, ומסתכם ב-72,000 ₪ לשנה. בחישוב מהיר, רק עלות של כ-1000 אתרים מקשרים, וקישורים לא איכותיים במיוחד, תהיה לפחות 100 אלף שקלים, שלא לדבר על עלות של תוכן, שיפור של האתר ועוד. 

אם המקדם לא עשה עבודת הכנה איכותית ולא בנה אסטרטגיה נכונה, צפויה הן לו והן ללקוח אכזבה. הוא לא יעמוד בציפיות והלקוח יכעס, והמקדם בעצמו לא יבין מה הוא עשה לא בסדר, שלא לדבר על כך שקידום מסיבי כזה עלול לגרור ענישה מגוגל.

איך כן כדאי לבנות את האסטרטגיה?

אסטרטגיה נכונה מורכבת מחישוב לטווח קצר וחישוב לטווח ארוך. גם אם מגיע לקוח ומספר שיש לו סבלנות, ולא דחוף לו לראות תוצאות בשנה הקרובה, עדיין כדאי לספק לו תוצאות מהירות ככל הניתן, אחרת הוא עלול להחליט יום אחד שנמאס לו.

בשל כך נתחיל באסטרטגיה לטווח קצר, ביטויי 'לונג טייל' עם תחרות נמוכה יותר, כמו למשל "צימר בגליל המערבי עם בריכה פרטית", ביטוי שלו יש רק 40 חיפושים בחודש, אבל אותו תוכלו לקדם בקלות, ובתוך חודשים ספורים האתר יתחיל לקבל כניסות – וכתוצאה מכך כסף – וללקוח יהיה תיאבון להמשיך לשלם.

לסיכום: שלבי בניית האסטרטגיה

 1. בחירת ביטויים לקידום לטווח הקצר.
 2. בחירת ביטויים לטווח הארוך.
 3. תכנון כמות התכנים והקישורים הנדרשים לכל ביטוי.
 4. בחירת העמודים לקידום וכתיבת תוכן באורך הנדרש.
 5. תוכנית מאמרים ותוכן לאתר.
 6. תוכנית קישורים חיצוניים לכל עמוד ולאתר הכללי.
 7. אחרון, והכי חשוב – בחירת הכלים שבאמצעותם נעקוב אחר ההתקדמות.

אופטימיזציה

גם אלפיים מילים לא יצליחו להסביר מה זה "אופטימיזציה". חבר פגש אותי ברחוב ושאל אותי: "איך לקדם את האתר שלי?", עניתי לו: "תכתוב לו הרבה תוכן!". בתכל'ס, זו תשובה נכונה. האם זה יספיק? תלוי באיזה תחום האתר שלו. אותו דבר באופטימיזציה, אפשר להסתפק בלכתוב טייטל ודסקריפשן לעמוד; להוסיף כותרת שמוגדרת כ-H1; המהדרין יוסיפו תגית אלט לתמונה, והמהדרין מן המהדרין אפילו יוסיפו קישור פנימי לעמוד אחר. האם זה יספיק? תלוי באיזה תחום.

איך אנחנו עושים אופטימיזציה?

אז כמו כל מקדם טוב, מתחילים מהבסיס: מפשילים שרוולים, נכנסים לכל העמודים שאותם אנו מקדמים וכותבים להם טייטל (כותרת, השורה הכחולה בתוצאות חיפוש בגוגל) מפוצץ, מוסיפים דיסקריפשן (תיאור, האפור מתחת לכחול בחיפוש) איכותי, ממשיכים לתגיות אלט ושאר ירקות. משם אנחנו כמובן שולחים את האתר לסריקה בצפרדע הצורחת, כלי שמדמה סריקה של גוגל ונותן לנו הרבה מידע על האתר. אחר כך יש את 'פקודת site' של גוגל, כדי לראות את העמודים שלא אמורים להיסרק וכדאי לחסום או למחוק אותם, סרץ' קונסול, התאמה למובייל, מהירות גלישה וכו'. 

עד כאן זה מה שכל מקדם שמכבד את עצמו עושה, אבל מה עושים מעבר לזה? הו, לכאן נכנס העניין של אופטימיזציה מתקדמת, ולא אני לא מדבר על סכמות וסריקות מהירות, שגם זה כמובן חשוב מאוד. אני מדבר על להקטין ראש

מה העמודים שיש להם נטישה גבוהה מדי? למה נוטשים אותם? איזה תוכן הגולש לא אהב? גולש הוסיף מוצר לעגלה ולא השלים רכישה, למה? אולי המחיר עגול מדי? אולי אם נעביר את המוצר לקטגוריה אחרת יהיו יותר צפיות במוצר? אולי כדאי להוסיף הנעה לפעולה בתחתית האתר? בואו נוסיף מפת חום לאתר (כלי שמאפשר לי לדעת איפה העכבר של הגולש היה בכל רגע באתר ועל מה הוא לחץ גם אם אין שם כפתור), וננסה להבין – למה הרבה גולשים לחצו על התמונה הזאת? הם חושבים שזה כפתור? בואו נהפוך את זה לכפתור שיוביל לאן שהם ציפו להגיע, וכן הלאה.

אתם חושבים שזה רק מקדם מכירות? זה SEO טהור!

פרמטרים חשובים מאוד לקידום אורגני הם זמני שהייה, זמני נטישה וכמות עמודים נצפים. בגדול אנחנו וגוגל מנסים להבין כמה כיף היה לגולש באתר וכמה פעמים הוא חזר אליו, כמה זמן הוא בילה בו והאם הוא מצא בו את מבוקשו. אם הצלחנו להוביל את האתר שלנו להופיע במקום הראשון בתוצאות חיפוש גוגל, אבל משום מה הגולשים נכנסים לקישור ונוטשים את האתר אחרי כמה שניות, האלגוריתם של גוגל מבין שהאתר שלנו הוא לא מה שהגולשים חיפשו, וכנראה כדאי להציג להם תוצאה אחרת, מה שידרדר את מיקומו של האתר שלנו. לכן, אם יש ביטוי שמצד אחד מביא לנו תנועה, אבל מצד שני מביא זמני נטישה מהירים מדי – כדאי מהר להוסיף או לשנות את התוכן, לפני שנרד במיקומים.

ננסה יחד להבין: אולי הגולש ציפה למצוא סרטון, אולי הוא ציפה לקבל מדריך מפורט, אולי הוא חיפש מחיר ואולי בכלל הוא התכוון לעמוד אחר באתר שלנו וכדאי להפנות את התנועה לעמוד הרלוונטי. בסופו של דבר, האופטימיזציה האמיתית היא אחת ויחידה: לתת לגולש בדיוק – אבל בדיוק – את מה שהוא חיפש.

כתיבת תוכן

אז זוכרים מה אמרנו שבודקים על המתחרים? לתוכן יש שני חלקים, אחד זה כמות התוכן בעמוד אותו אנחנו רוצים לקדם (כמו העמוד הזה שאותו את קוראים ברגע זה) השני זה כמות התכנים שנוסיף בכל חודש לאתר כי ככה זה, גוגל כנראה מאוד אוהב לקרוא תוכן חדש.
בחודש הראשון בדרך כלל נוסיף את כל התכנים לעמודים לקידום, הדרך הכי מהירה להתקדם מתחילה בכך שהעמוד לקידום יהיה עם הרבה תוכן על הנושא שאותו אנו מקדמים. אני יודע, לא תמיד זה מתאפשר, יש עמודים שהמעצבת תתלה אותנו אם נוסיף לה 800 מילה (או 8 אלף) אבל מנסים למצוא את הדרך. דבר נוסף שנשתדל לעשות הוא להוסיף לפחות כמה מאמרים לעמוד בלוג. אתר עם 6 וחצי עמודים, יהיה קשה לקדם. 
התוכן לעמודים הראשיים, כדאי מאוד שיהיה מושקע, זה תוכן שנמצא בעמוד שאליו אנו מקווים להביא כמה שיותר גולשים, ואם יהיה שם תוכן שנראה כאילו כתבו אותו ב2 בלילה אחרי 5 כוסות קפה, לא בטוח שהוא יעזור כי המרות לא יהיה.
אחר כך מגיע התוכן העקבי, זה שעולה מידי חודש לעמודי מוצר, לעמודי בלוג תכנים נוספים מידי חודש, גם פה, אם השחזנו את הגרזן כראוי זה אמור ללכת קל, כפי הזכור הכנו מראש מחקר מילות מפתח עם נושאים לבלוג, בכל חודש נכתוב מדריך או מאמר שעונה על שאלה שגולשים אשכרה מחפשים לה תשובה בגוגל, כך גם נספק תכנים חדשים, גם נגייס גולשים חדשים וגם לא נשבור ת'ראש בחיפוש נושאים למאמרים.

קישורים חיצוניים

מכירים את זה שאימא שלכם ביקשה מכם לברר לה על הצלם שהיא לקחה לאירוע, אז אתם פונים לקבוצת הוואצפ השכונתית ושואלים, "מישהו מכיר את הצלם משה?" ואז אחד החברים אומר לכם בטח, הוא היה הצלם באירוע של בן אחותי והיה מושלם? אז זה זה! 
בכל יום פונים לגוגל כ3.5 מיליארד אנשים ושואלים אותה המלצות לכל מיני דברים. גוגל, אוהבת לתת לאנשים האלו המלצות על מי שהיא סומכת עליו, עכשיו איך תדע גוגל על מי לסמוך? איך היא תדע על מי כדאי לה להמליץ? אז בדיוק כמותכם היא מחפשת המלצות, היא סורקת את הרשת ובודקת מי כבר המליץ עליכם בעבר. בכל פעם שאתר כל שהוא מקשר לאתר שלכם, כנראה שהוא מכיר אתכם מאיפה שהוא והוא ממליץ. וככל שהאתר שממליץ חזק יותר, להמלצה יש יותר כח, וככל שיש לכם יותר ממליצים, האתר שלכם הופך לאמין יותר בעיני גוגל.

אז מה? גוגל לא יודעת שאפשר לקנות קישורים?

אנחנו מניחים שהם כן יודעים, לא רק זה, גוגל רשמית מצהירים שהחלפת וקניית קישורים היא קידום אורגני פסול ואסור לעשות זאת. אבל, נכון ליולי 2022 גוגל עוד לא מצאה דרך טובה יותר לדרג אתרים, נכון יש עוד פרמטרים שכבר דיברנו עליהם שחשובים מאוד לקידום, תוכן, אופטימזיציה וכו' אבל עדיין, אחד הפרמטרים החשובים ביותר לקידום זה קישורים חיצוניים.

איך משיגים קישורים?

קולמוסים רבים נשתברו ומקלדות שלמות נשחקו במדריכים שמתחילים במילים "עשרת הדרכים להשגת קישורים בחינם כבר היום" אבל תכלס? הגמרא אומרת מה שמקבלים בחינם שווה חינם. קישור חינמי בדרך כלל נותן מעט מאוד תועלת אם בכלל. כמובן יש יוצאים מהכלל, אם תצליחו להכניס קישור לויקיפדיה, קישור רלוונטי שלא יוסר אחרי דקותיים, יש לו כח לא מבוטל, אבל לא קל לגרום לו להשאר אלא אם האתר שאתם מקדמים הוא מותג על.
ולא, מאמר אורח הוא בדרך כלל לא חינם, במקרה הטוב משלמים עליו בכסף, במקרה אחר עליך לספק תוכן מספיק מרתק שלוקח זמן להכין אותו והשעה שעתיים האלו שוות כסף. אישית אני חושב שלהשיג קישורים בחינם זה יקר מידי…

אז איך אני משיג קישורים ללקוחות שלי?

אני משיג קישורים בשלושה דרכים עיקריות ופה ושם מקנח בקישורים נוספים שהזדמנו לידי.

הדרך הראשונה – בכסף 

כן, בתחילת הדרך ובמיוחד אם מדובר באתרים חדשים צריך קצב קישורים יציב וחזק שכל השיטות החינמיות פשוט לא מספיקות ולכן יש לי כמה ספקי קישורים, אם זה אתרי חדשות חזקים כמו ישראל היום, כלכליסט ודומיהם ששם כל קישור שווה את משקלו בזהב (והוא גם עולה כך) ואם זה מגוון אתרי נישה בכל מרחבי המרשתת שמספקים תשתית חזקה לאתרים שלי.

הדרך השניה – בשטר (סתם סתם, משהו מהגמרא) הדרך השניה – בהחלפות

החלפת קישורים היא דרך מעולה להשיג קישורים איכותיים מאתרים רלוונטים וכן, זה בדרך כלל לא עולה כסף. השיטה היא סחר חליפין עתיק יומין. כל מקדם מחזיק קובץ אקסל עם רשימת האתרים שלו ושולח במייל לכל דורש את הרשימה. המקדמים מחליפים רשימות ומסכמים, אתה תיתן לי קישור מאתר X לאתר Y ובתמורה אני אתן לך קישור מאתר Z לאתר A בדרך כלל זה לא יהיה החלפה של X לY ומY לX כי כאמור זה לא שיטה שמומלצת לפי גוגל ולכן מתחכמים… 

הדרך השלישית (בביאה) – מאתרים שלי

כמו הרבה מקדמים גם אני בונה אתרים חדשים וכמה שיותר, את האתרים האלו אני בונה ומקדם לצרכי הפרטיים, מהם אני מרויח כסף בשלל דרכים שאחת מהם היא מכירת קישורים ואספקת תשתית קישורים חזקה לאתרי הלקוחות שלי. זאת השיטה הטובה ביותר, אבל הדרך לשם ארוכה. צריך לתחזק את האתרים ולוקח זמן לצבור כמות אתרים מספקת.

וזהו זה כל התורה על רגל אחת, או יותר נכון בלילה אחד… הדבר האחרון הוא כמובן דיווח ללקוח.

בגדול זה כל מה שאנחנו עושים בתהליך קידום אתרים. בהמשך נפרט ונאריך על כל הפרטים במדריכים שיעלו עוד ועוד לאתר, גוגל אוהב תוכן אמרנו לא?

למה מאוד חשוב לקבל דו"ח מהמקדם?

אודה ולא אבוש, בתחילת דרכי גם אני לא הייתי שולח דוחות על בסיס קבוע ללקוחות, כן סיפקתי עבודה, הלקוחות היו מרוצים ולא דרשו לראות דוחות. אבל האמת שבמצב כזה שני הצדדים ניזוקים.
הדו"ח הוא לא רק בשביל הלקוח לראות שהמקדם באמת עושה עבודה. הדיווח נותן דרייב והכרח למקדם לעמוד במשימות שלו. גם האדם הישר ביותר עלולים לבא לו ימים עמוסים, והגיוני שהוא ירצה לדחות חלק מהמשימות לחודש הבא. במיוחד אם מדובר בפרילנסר שעובד סולו. הדו"ח הוא תשקיף עבורו לראות אם הוא סיפק החודש ללקוח את כל מה שמגיע לו. 

מה צריך להיות בדו"ח קידום אתרים?

כתבנו מאמר שלם שבו מפורט באריכות כל סעיף שלדעתינו צריך להשתקף בדו"ח אבל בכמה מילים, יש שני דברים שעלינו לבדוק בתהליך קידום אתרים. הראשון: שהמקדם באמת עובד על האתר שלנו. השני: שהאתר מתקדם.
יכול להיות מקדם תותח, אבל אם הוא לא נוגע באתר, האתר כמובן לא יתקדם, ויכול להיות אדם ישר כמו סרגל, אבל אם הוא לא יודע לקדם, שוב האתר לא יתקדם. ולכן ההמלצה שלי היא שבדו"ח יופיעו הסעיפים הבאים:

 • פעולות שבוצעו באתר 
 • תכנים חדשים באתר
 • קישורים חיצוניים חדשים
 • כמות כניסות החודש מול חודש קודם לאתר (או מול החודש המקביל בשנה שעברה, תלוי בסוג האתר)
 • כמות לידים, מכירות, שיחות.
 • מיקומים על מילות המפתח לקידום
 • תכנון פעולות לחודש הבא.

זה המינימום הנדרש לטעמי. ואתם, אל תתעצלו, תעברו על הדו"ח, כנסו לקישורים, תעברו על הנתונים ואם צריך, תשאלו שאלות. בדיוק כמו שאתם שואלים את המוסכניק או את האינסטלטור.

רוצה שנבדוק מה ניתן לשפר באתר שלך?